Den s PP ČAS v Národním zemědělském muzeu

V březnu pořádá Pražská pobočka ve spolupráci s NZM společnou akci „Den s PP ČAS v Národním zemědělském muzeu“ v sobotu 26. března 2022.

Na programu je výroční schůze a dvě přednášky:

9:00 – Výroční členská schůze Pražské pobočky ČAS

10:00 – „Slunce novýma očima“
Doc. Mgr. Michal Švanda, PhD. z Astronomického ústavu Akademie věd ČR a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy

V posledních letech bylo uvedeno do provozu několik nových slunečních přístrojů, které slibují odhalit odpovědi na některé vleklé otázky, které trápí sluneční fyziky po desetiletí. Jaké otázky to jsou? Lze na ně vůbec odpovědět? A byly již některé odpovědi poodhaleny? Nevznikne spíše jen nová sada otázek?

14:00 – „Povídání o Zemi – pohledy z vesmíru
Milan Halousek předseda Astronautické sekce ČAS

Naše rodná planeta Země je jednou z nejfotografovanějších celebrit! Zaměřují se na ní fotoaparáty kosmonautů z Mezinárodní kosmické stanice i optika automatických sond. Nefotografují se jen vojensky nebo vědecky důležitá místa, občas se najde čas i na zvěčnění zajímavých přírodou nebo lidmi…

Během celého dne budou na střeše budovy NZM dalekohledy pro pozorování Slunce (sluneční skvrny, protuberance) či pozemských objektů (v případě nepříznivého počasí) s odborným výkladem pro širokou veřejnost. Pro členy PP ČAS je zajištěn po předložení legitimace volný vstup do muzea. Veškerý program bude volně přístupný návštěvníkům NZM.