2020

  • Leden: Obloha v roce 2020 (Jakub Rozehnal)
  • Únor: Apollo 11: Malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo… (Milan Halousek)
  • Březen: Den s PP ČAS v NTM (akce PP ČAS)
  • Září: Podzimní MHV 2020 (akce ČAS zajišťovaná PP ČAS)

• • • • •

Obloha v roce 2019

15. ledna 2020 od 17:30 v Planetáriu hl.m. Prahy

Tradiční první přednáška roku „Obloha v roce 2020″ pro členy PP ČAS je určena pro seznámení se s astronomickými událostmi v nadcházejícím roce. Program proběhne v Planetáriu hl.m. Prahy ve Stromovce ve středu 15. ledna 2020 v 17:30 a pro členy Pražské pobočky ČAS je po předložení platné legitimace vstup volný. Program pro nás připravil Mgr. Jakub Rozehnal.

• • • • •

Apollo 11: Malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo…

19. února 2020 od 18:00 v Planetáriu hl.m. Prahy

Když v neděli 20. července 1969 přistál na měsíčním povrchu lunární modul „Eagle“ americké kosmické expedice Apollo 11 a astronauté Neil Armstrong a Edwin Aldrin otiskli své první stopy do měsíčního prachu, naplnily se sny milionů pozemšťanů o cestování vesmírem.

Program Apollo nebyly jen úspěchy, cestu ze Země na Měsíc provázela celá řada problémů a také smrt několika astronautů. Především to ale bylo veliké lidské dobrodružství!

Americký prezident Nixon měl připravený smuteční projev pro případ, že by mise Apollo 11 selhala, američtí státní zaměstnanci měli v den přistání na Měsíci pracovní volno. Když potom vše dobře dopadlo, zasypali Američané v New Yorku posádku více než 20 tunami papírových konfet.

Dramatický příběh dobytí Měsíce představí Milan Halousek z České astronomické společnosti. Přednáška proběhne ve středu 19.2. od 18 hodin v Planetáriu. Členové PP ČAS si budou moci po přednášce prohlédnout modul lunárního modulu Eagle, který dopravil v roce 1969 prvniho člověka na Měsíc, v měřítku 1:1. Přednáška je pro členy PP ČAS po předložení platné průkazky zdarma.

• • • • •

Den s PP ČAS v NTM

Akce je zrušena! 

Muzeum je z důvody ochrany před šířením nákazy viru Covid-19 do odvolání uzavřeno!

Čerstvé informace o akcích PP ČAS budeme zveřejňovat na těchto stránkách a členům je budeme rozesílat mailem.

21. března 2020, Národní Technické Muzeum

V březnu opět pořádá Pražská pobočka ve spolupráci s NTM společnou akci „Den s PP ČAS v Národním technickém muzeu“. Na programu dne jsou tři přednášky:

9:00 – Výroční členská schůze Pražské pobočky ČAS

10:00 – „Družicový pohled na impaktní krátery, které na Zemi není vidět“
Prof. Ing. Jaroslav Klokočník, DrSc., pracovník Astronomického ústavu AV ČR

Co družicová gravitační a další data prozrazují o tom, co je našim zrakům ukryto pod ledem Antarktidy. Kde se nachází největší impaktní kráter na zemi?

14:00 – „Jak se zkoumají supertěžké prvky“
RNDr. Vladimír Wagner, CSc., pracovník Ústavu jaderné fyziky AV ČR v Řeži

Přednáší na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a vede diplomanty i PhD studenty. Jak vznikají ty nejtěžší prvky? Jak lze identifikovat rozpad jediného jádra a jak dělat chemii jediného atomu? Existuje ostrov stability? Kde bude konec Mendělejevovy tabulky? Je možné supertěžké atomy prakticky využít?.

16:00 – Prohlídka nové expozice
Prohlídka expozice Johannese Keplera ve 4. podlaží budovy NTM. Expozicí provede Vojtěch Sedláček, autor Keplerova muzea.

17:00 – Prohlídka expozice astronomie
Prohlídka expozice astronomie ve 3. podlaží budovy NTM. Expozicí provede její autor Antonín Švejda.

Během celého dne budou před budovou NTM dalekohledy pro pozorování Slunce (sluneční skvrny, protuberance) či pozemských objektů (v případě nepříznivého počasí) s odborným výkladem pro širokou veřejnost. Pro členy PP ČAS je zajištěn po předložení legitimace volný vstup do muzea. Veškerý program bude volně přístupný návštěvníkům NTM.

• • • • •

Podzimní MHV 2020

Tradiční podzimní MHV se letos uskuteční od 18. až 20. září, pro zájemce možné prodloužení už od 17. září

V minulých ročnících se MHV konalo v rekreačním areálu RS Zubří u Nového Města na Moravě. Areál byl bohužel z technických důvodů na začátku roku 2019 uzavřen a další MHV se konaly v areálu RS Věšín u Rožmitálu pod Třemšínem v Brdech. Areál se snažíme vybírat především podle kvality noční oblohy (co nejnižší světelné znečištění), slušného a cenově rozumného ubytování a dobré dopravní dostupnosti pokud možno i z okrajů republiky. Letošní podzimní MHV se bude konat v Českém ráji, v areálu Camping v ráji u Rovenska pod Troskami (poloha mapy.cz).

Přihlásit se můžete, stejně jako v minulých letech, vyplněním a odesláním formuláře. Podmínkou přijetí přihlášky je funkční e-mailová adresa, na kterou Vám přijde potvrzení přihlášky a přes kterou budeme s Vámi dále komunikovat. Pečlivě si proto v přihlašovacím formuláři překontrolujte zadávanou e-mailovou adresu a následně zkontrolujte rekapitulaci přihlášky, která Vám po přihlášení dorazí do e-mailové schránky.

Pokud Vám nepřijde tento potvrzovací e-mail, není něco v pořádku (což se poslední dobou e-mailům stává zejména u poštovních serverů atlas.cz, centrum.cz nebo volny.cz). V tom případě kontaktujte někoho z organizátorů, nejlépe telefonicky (kontakty najdete v programu setkání).

Po potvrzení žádosti Vás budeme kontaktovat e-mailem s potvrzením rezervace místa a podrobnostmi o platbě. Přihláška je platná až po zaplacení plné výše účastnického poplatku (nejpozději do 9. září). MHV má číslo účtu 2100452468/2010 (Fio banka), toto číslo Vám přijde také v e-mailu spolu s pokyny k platbě.

Poznámky k ubytování a stravě:

Na ubytování v nevytápěné chatce je sleva 200,- Kč. Pokud si toto ubytování přejete, napište do poznámky text „Požaduji chatku“. Tato sleva nebude v rekapitulaci přihlášky a v pokynech k platbě uvedena (systém to zatím neumí), po pokynech k platbě Vám dorazí další e-mail od organizátorů, kde bude správná cena k platbě uvedena.

V případě, že byste akceptovali chatku, pokud by nebylo volné místo na pokojích, napište prosím do poznámky text „Akceptuji chatku“. Za tuto vstřícnost Vám děkujeme, usnadníte nám ubytovávání účastníků. Elektřina pro nabíjení bude k dispozici ve společné místnosti, kde bude možné uložit techniku.

Všechny typy ubytování jsou včetně povlečení, ručníky je nutné vzít si vlastní.

Areál Camping v ráji nedělá polopenze, je tedy nutné vybrat plnou penzi (pokud omylem vyberete polopenzi, nic se neděje, cena je pro ní nastavena shodně a my to dokážeme zpracovat). Děti do 3 let mají ubytování a stravu zdarma.

Přihlásit se k účasti můžete zde

Děkujeme za pochopení, vše je bohužel narychlo a s areálem nemáme zkušenosti…