Příbuzné akce

 

Na této stránce najdete pozvánky na další zajímavé akce v Praze a okolí se vztahem k astronomii, které nepořádá Pražská pobočka, ale rádi bychom na ně upozornili.

 • Pražské pracoviště Astronomického ústavu AV ČR na Spořilově, kde sídlí Oddělení galaxií a planetárních systémů. Pravidelně v listopadu zde probíhají Dny otevřených dveří, letos 11. a 12. 11. 2016. Program - http://www.asu.cas.cz/articles/1086/463/dny-otevrenych-dveri-na-prazskem-sporilove-11-a-12-listopadu-2016.

  Posted By Astronomie v Praze

  November 09

 • Připomenutí vzdělávacího projektu DO KOSMU S KRTKEM startuje v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze dnes. S Krtkem astronautem se zde budete moci potkat po celou dobu Týdne vědy a techniky = prodlouženo, tedy nejen do 3. listopadu, jak bylo původně plánováno. http://www.tydenvedy.cz/sd/udalosti/2016/vystavy/1101-praha-N3-do-kosmu-s-krtkem.html

  Posted By Astronomie v Praze

  November 01

 • Státní svátek 28. října krásně nahrává jednomu významnému výročí na ondřejovské hvězdárně. A proto se tamní pracovníci rozhodli pro vás otevřít dveře dokořán a vy si můžete vychutnat jednu ze tří mimořádných prohlídek nejvýznamnějšího astronomického pracoviště v Česku. Více na webu observatoře: http://1url.cz/PtHFa. Plakát: AsÚ AV ČR.

  Posted By Astronomie v Praze

  October 24

 • Oslavte letní slunovrat stylově propojením hudby a astronomie! Koncert při východu a západu Slunce 20./21. 6. je součástí Svátku hudby v Jičíně. Pozvánka od dirigenta: Kde jinde oslavit tento svátek, nežli v historické budově, jež stojí svým průčelím obrácena ke slunci? Valdštejnská lodžie byla postavena na popud státníka, jenž disponoval hlubokým vztahem k astronomii a astrologii - Albrechtem z Valdštejna. Její terasa je situována tak, že poskytuje ideální podmínky pro pozorování východu i západu slunce za rovnodenností i slunovratů. Je tedy skvělým místem pro vítání vycházejícího slunce v den jeho nejdelší a vrcholné pouti oblohou. Přivítejte jej s námi koncertem na terase Valdštejnské lodžie za slunce východu! Proč slavit letní slunovrat? Naši předkové uctívali přírodu a její roční cyklus, neboť si byli odpradávna hluboce vědomi svého přirozeného propojení s ní. O letním slunovratu oslavovali “vítězství slunce”, jež v tomto dni dosahuje symbolického vrcholu na své celoroční pouti oblohou. O letním slunovratu je slunce nejvýše na horizontu, nejdéle na obloze, začíná nejdelší den v roce. Lidé zakládají ohně a za zpěvu a tance oslavují jeho intenzitu, světlo, teplo i spalující moc. Naší hudební oslavou se vracíme k tradici. Připomínáme člověku jeho přirozenost, jíž disponuje i přes nánosy moderních vymožeností, které si staví do cesty. Připomínáme sounáležitost se sluncem, které nás každé ráno neomylně probouzí, přináší do našeho života řád, smysl a světlo a je podmínkou naší existence. Kdy, kde a jak budeme slavit? 20. 6. 2016, 21:00, vrch Zebín, Hudební setkání na Zebíně při slunce západu. Zazní působivé skladby z repertoáru světových autorů. Hraje orchestr TOS, Melanie Matějka, Štěpán Matějka, Jana Kubánková, diriguje Martin Hybler. 21. 6. 2016, 5: 00, Terasa Valdštejnské lodžie, Koncert při slunce východu. Zazní skladba Slunovratem od skladatele Martina Hyblera, dále skladby ze světového repertoáru. Hraje orchestr TOS, Melanie Matějka - příčná flétna, Štěpán Matějka - kytara, Jana Kubánková - housle, diriguje Martin Hybler

  Posted By Astronomie v Praze

  June 09

 • Jak změřit černou díru a k čemu je to dobré? - přednáška ve středu 25. května od 17 hodin v budově Akademie věd, Národní 3, Praha 1. Černé díry jsou jedny z nejvíce fascinujících objektů, jaké ve vesmíru jsou. Od šedesátých let, kdy byla nalezena první černá díra v souhvězdí Labutě a jejich možná existence dostala reálný základ, jsou stále častěji v zorném poli pozemských i družicových teleskopů. Přednáška ukáže, co černé díry jsou, jak vznikají, proč jsou pro astronomy tak zajímavé, jaké techniky astronomové vyvinuli k měření jejich parametrů a co se tím dozvíme o kosmu. Přednášející Mgr. Michal Bursa, PhD. vystudoval teoretickou fyziku a astrofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK a v Astronomickém ústavu AV ČR se zabývá relativistickou astrofyzikou, především pak výpočty a počítačovým modelováním v oblasti spektroskopie záření akrečních disků a jeho časové proměnnosti.

  Posted By Astronomie v Praze

  May 24

Vítejte

Vítáme Vás na webových stránkách Pražské pobočky ČAS. Na těchto stránkách najdete informace o pobočce, členství i akcích a exkurzích pořádaných Pražskou pobočkou.

Další akce

Vytvořili jsme novou stránku, na které najdete další astronomické a jiné příbuzné akce v Praze a okolí, které nepořádá Pražská pobočka, ale rádi bychom na ně upozornili.

Odkaz na seznam akcí