2015

 

Vzpomínkový večer: Norsko, výlet za polární září (akce PP ČAS)

středa, 4. února 2015 od 18h, Štefánikova hvězdárna

PPČAS

Vzpomínkový večer na podzimní expedici za polárními zářemi do Norska s promítáním fotografií, vyprávěním zážitků a občerstvením. Členové Pražské pobočky mají vstup zdarma.

Ohlédnutí za kosmonautikou v roce 2014 a její vyhlídky na rok 2015 (Milan Halousek)

čtvrtek, 19. února 2015 od 17:00, FEL ČVUT, posluchárna 209, Technická 2, Praha 6

PPČAS

Letošní přednášku o stavu kosmonautiky v roce 2014 a výhledu na rok 2015 povede Milan Halousek z České kosmické kanceláře, předseda Astronautické sekce ČAS.

Den s PP ČAS v NTM

sobota 14. března 2015, Národní Technické Muzeum

NTM

V březnu opět pořádá Pražská pobočka ve spolupráci s Národním technickým muzeem společnou akci „Den s PP ČAS v Národním technickém muzeu“.Program:09:00 – 10:00 Výroční schůze PP ČAS /uzavřeno pro veřejnost/ v Přednáškovém sále

10:30 „Astronomové v oblacích“RNDr. Jiří Grygar, CSc.
Vyprávění o budování vysokohorských observatoří od konce XIX. stol. [Mt. Blanc, Chile], jak se létalo v balonech [J. Janssen, V. Hess, Antarktida] a v letadlech [KAO, SOFIA]
14:00 „Jak zkoumáme Velký třesk“ – Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

Na samotný konec Velkého třesku nás dovede reliktní záření. Ale lze pozorovat i události v průběhu Velkého třesku? Existují dvě teoretické možnosti: reliktní neutrina a reliktní gravitační vlny. Zdá se, že jedné z nich jsme právě na stopě… A pak jsou zde ještě aktivní experimenty – umělá příprava pralátky, ze které vznikal vesmír v našich laboratořích.

Přednášky od 10:30 a od 14:00 se konají v Přednáškovém sále NTM a jsou volně přístupné návštěvníkům muzea.

Během celého dne budou před budovou NTM dalekohledy pro pozorování Slunce (sluneční skvrny, protuberance) či pozemských objektů (v případě nepříznivého počasí) s odborným výkladem pro širokou veřejnost.

Pro členy PP ČAS je zajištěn po předložení legitimace volný vstup do muzea.Veškerý program bude volně přístupný návštěvníkům NTM.

Zatmění Slunce pro školy (akce PP ČAS)

pátek 20. března 2015, Centrální Park, Praha 13

PPČAS

U příležitosti částečného zatmění Slunce pořádá Pražská pobočka veřejné pozorování v prostorách Centrálního parku Prahy 13.

Den Země (akce se spoluprací PPČAS)

sobota 25. dubna v Rudné u Prahy

Jako už několik let se bude PP ČAS podílet na zajištění pozorování pro veřejnost na Dni Země v Rudné u Prahy.

Jarní MHV 2015 (akce ČAS zajišťovaná PP ČAS)

víkend 17. – 19. dubna 2015,  Zubří

MHV

Pražská pobočka České astronomické společnosti pořádá v květnu 2015 již 17. setkání uživatelů astronomických dalekohledů s nočním i denním programem, které se bude konat tradičně v rekreačním areálu BVV v Zubří ( š: 49°34’44″, d: 16°07’30″, h: cca 730 m ) u Nového Města na Moravě. MHV neboli Mezní hvězdná velikost je setkání astronomů amatérů pod tmavou oblohou. Je vynikající příležitostí k výměně zkušeností, porovnání techniky a samozřejmě společnému pozorování a to nejen pro pokročilé, ale zejména pro začínající. Ubytování, strava a případný společný program (přednášky, debaty a posezení) jsou zajištěny.

Přihlašování a program budou zveřejněny zde začátkem března.

Kapacita areálu je okolo 85 lidí. I tentokrát budou k vidění vedle (snad) jasné oblohy i technické mnohé zajímavosti. Nezapomeňte vzít to, co doma nepotřebujete, na astroburzu.

Litické hvězdobraní 2015 (akce spolupořádaná PP ČAS)

víkend 8. – 10. května 2015, Litice nad Orlicí

MAČ

Devátý (prodloužený) ročník setkání astronomů amatérů na hradním kopci Litice nad Orlicí. Stejně jako v ročnících minulých bude toto setkání v sobotu přístupné i pro zájemce z řad veřejnosti a opět budou k vidění desítky dalekohledů a dalších přístrojů, určených k pozorování Slunce , planet i hlubokého vesmíru. Další informace a přihlašování budou zveřejněny na stránkách Mikro Astro Čaje.

 

Podzimní MHV 2015 (akce ČAS zajišťovaná PP ČAS)

víkend 9 – 11. října 2015,  Zubří

MHV

Pražská pobočka České astronomické společnosti pořádá v květnu 2015 již 18. setkání uživatelů astronomických dalekohledů s nočním i denním programem, které se bude konat tradičně v rekreačním areálu BVV v Zubří ( š: 49°34’44″, d: 16°07’30″, h: cca 730 m ) u Nového Města na Moravě. MHV neboli Mezní hvězdná velikost je setkání astronomů amatérů pod tmavou oblohou. Je vynikající příležitostí k výměně zkušeností, porovnání techniky a samozřejmě společnému pozorování a to nejen pro pokročilé, ale zejména pro začínající. Ubytování, strava a případný společný program (přednášky, debaty a posezení) jsou zajištěny.

Přihlašování a program budou zveřejněny zde začátkem září.

Kapacita areálu je okolo 85 lidí. I tentokrát budou k vidění vedle (snad) jasné oblohy i technické mnohé zajímavosti. Nezapomeňte vzít to, co doma nepotřebujete, na astroburzu.

Vítejte

Vítáme Vás na webových stránkách Pražské pobočky ČAS. Na těchto stránkách najdete informace o pobočce, členství i akcích a exkurzích pořádaných Pražskou pobočkou.

Další akce

Vytvořili jsme novou stránku, na které najdete další astronomické a jiné příbuzné akce v Praze a okolí, které nepořádá Pražská pobočka, ale rádi bychom na ně upozornili.

Odkaz na seznam akcí